Helal Sertifikası

HELAL ANLAMI NEDİR ?

Helal Arapça bir kelimedir. Yasal, meşru, geçerli manasınadır. Onun karşıtı olan Haram kelimesi ise yasal olmayan, gayrımeşru, geçersiz manasınadır. Yemek ve tüketmek için bir şey geldiği zaman Helal şartı, müslümanın standart sınırıdır. Çok az istisnalarla, tüm saf ve temiz şeyler Helal kılınmıştır. Ancak aşağıdaki istisnalar kesinlikle haramdır. Biz müslümanlar helal yemek farzdır.

  • Domuz, domuz eti ve domuz ürünleri,
  • İslamî usule göre kesilmemiş hayvanlar
  • Kesilmeden önce ölmüş hayvanlar,
  • Allah(cc)’ dan başkası adına kesilmiş hayvanlar,
  • Alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler,
  • Etobur hayvanlar, yırtıcı kuşlar, sürüngenler,
  • Kan ve kandan yapılmış ürünler,
  • Yukarıda belirtilen ürünlerden her hangi biri ile karıştırılmış gıdalar.

Buna rağmen, pek çok şeylere açıkça helal, ya da açıkça haram denemeyebilir..Bazı şeyler tam açık bilinemeyebilir. Bunların sorgulanması gerekebilir veya helal mi, haram mı tesbitini tam yapabilmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulabilir.

HELAL SERTİFİKA NEDİR ?

Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama. Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusuında destek hizmeti de sağlar.

NİÇİN HELAL SERTİFİKASINA İHTİYACIMIZ VARDIR ? 

Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

HELAL SERTİFİKASI ALMANIN YARARLARI NELERDİR ? 

Helal Sertifikalama,
Ürünleri, katkı maddelerini,hazırlama ve işleme yöntemlerini , temizlik ve sağlık şartlarını,katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar,
HAACP, ISO ve diğer kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, helal bilginin eğitimini almış kilit personel tarafından denetimi gerçekleştirir,
Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.